Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/kei/public_html/079.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Produkcja węgla drzewnego

Jak zrobić węgiel drzewny

Produkcja węgla drzewnego, a dokładnie mówiąc jego wypalanie z całą pewnością nie należy do prostych zajęć. W Polsce istnieje wielu specjalistów, którzy na co dzień zajmują się wykonywaniem tego rodzaju czynności. Najwięcej profesjonalnych wypalarni węgla mieści się w Bieszczadach, na terenie Beskidu Niskiego (m.in. w miejscowościach takich jak Długie, Lipna Moszczaniec itd.). W jaki sposób otrzymywany jest węgiel drzewny? Jego produkcja następuje podczas rozkładowej destylacji węgla liściastego albo iglastego. Wszystko to następuje w procesie prowadzonym do temperatury nawet ośmiuset stopni Celsjusza. Produkowanie węgla drzewnego na dobre rozwinęło się w czasach nowożytnych. Wtedy to bowiem węgiel drzewny służył przede wszystkim jako paliwo stosowane w piecach hutniczych do wytapiania żelaza. Na czym dokładnie polega proces wypalania drewna? Na początek należy załadować profesjonalny piec drewnem. Po tym należy zapalić ogień. Po uzyskaniu właściwie wysokiej temperatury należy zamknąć otwór na górze. Wówczas następuje równomierne rozłożenie się ognia. Dym wydostaje się z pieca specjalnymi otworami małej wielkości, które mieszczą się na dole. Niezwykle istotne w całym procesie jest pilnowanie luftów, które nie mogą się zatkać. Po kilkunastu godzinach należy sprawdzić specjalnym kołkiem czy węgiel już się dopalił. Jest to bardzo trudne, ponieważ piec jest bardzo gorący. Gdy zniknie biały dym (po około czterech godzinach) piec zalewany jest wodą. Gdy jest lato, trzeba zastosować do tego nawet około stu litrów wody. Wszystkie dekielki powinny być oblepione wówczas błotem, aby nie uciekała para. Na drugi dzień gotowy, uzyskany węgiel wyciąga się łopatami.

Węgiel drzewny produkowany jest przede wszystkim z buku, olchy, brzozy. Ale otrzymuje się również węgiel z klonu. Wówczas mamy do czynienia z największą wydajnością. Osoba profesjonalnie zajmująca się produkcją węgla drzewnego rozpozna z jakiego drzewa wykonany jest  konkretny gatunek węgla drzewnego. Piece, w których wypala się węgiel drzewny to retorty.