Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/kei/public_html/079.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Brykiety kominkowe

Opałowy brykiet do kominka

Drewno to nic innego jak materiał opałowy, który w Polsce wykorzystywany jest niezwykle często do ogrzewania domu. Trzeba jednak pamiętać, że już jakiś czas na rynku dostępny jest również opałowy brykiet do kominka. To bardzo ciekawa alternatywa dla klasycznego drzewa. Brykietem można zastąpić albo uzupełniać spalanie również innych stałych paliw. Brykiet drzewny to paliwo stałe z biomasy, które można wykorzystywać w kominkach, piecach kaflowych, kotłach oraz w innych urządzeniach grzewczych na paliwa stałe. Jakie konkretne surowce wykorzystuje się do produkcji brykietu? Przede wszystkim są to rozdrobione odpady drzewne, takie jak np. trociny, wiórki czy zrębki. W procesie produkcji poddaje się je działaniu wysokiego ciśnienia oraz sprasowaniu. A to oznacza, że gotowy produkt w postaci brykietu odznacza się dużą gęstością oraz wartością opałową znacznie wyższą, aniżeli drewno tradycyjne, które wykorzystuje się jako materiał grzewczy. Istotną różnicą pomiędzy drewnem kominkowym a brykietem jest również stopień wilgotności. Brykiet charakteryzuje się niższą wilgotnością, co wpływa pozytywnie na proces palenia.

Brykiet z całą pewnością może być wykorzystywany jako paliwo będące podstawą ogrzewania domu. Znajduje ono także zastosowanie jako paliwo zastępcze albo uzupełniające, np. paliwo startowe, przy spalaniu węgla czy tradycyjnego drewna. Taki rodzaj paliwa to interesująca alternatywa dla dotychczas bardzo powszechnie stosowanego drewna kominkowego. Można jednak nim zastąpić także inny materiał opałowy, np. węgiel. Na korzyść brykietu przemawia także to, że jest to paliwo czyste odznaczające się niską zwartością popiołu.

W dzisiejszych czasach Polacy coraz częściej przywiązują wagę do rodzaju paliwa biorąc pod uwagę kwestie ochrony środowiska. Obecnie liczy się już nie tylko (jak do tej pory) atrakcyjna cena, ale również właśnie aspekt ekologiczny. Warto wziąć pod uwagę brykiet drzewny, który w odróżnieniu od węgla stanowi paliwo odnawialne.