Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/kei/public_html/079.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Rysowanie węglem

Węgiel do rysowania

Węgiel wykorzystywany jest nie tylko jako materiał opałowy, ale również technika rysunkowa. Samo określenie „węgiel” oznacza technikę rysunkową właśnie, rysunek w tej technice oraz środek rysunkowy. Węgiel drzewny to jeden z najstarszych środków rysunkowych! I co ciekawe – wykorzystywany jest bardzo często również w dzisiejszych czasach. Nic dziwnego – jest bardzo charakterystyczny, a przez to niepowtarzalny i atrakcyjny. Węglik, wykorzystywany w tej technice, to nic innego jak pokruszony węgiel naturalny sprasowany z dodatkiem iłu i środka wiążącego. Sztyfty węglika pozostawiają grubą, twardą i niezwykle trudną do wymazania kreskę.

Węgiel naturalny dzielimy na węgiel twardy (który powstaje ze zwęglonych wiórów drzewnych) oraz węgiel miękki. Ten drugi powstaje w wyniku spalenia cienkich gałązek wierzby, winorośli, lipy oraz bukszpanu (oraz wielu, wielu innych roślin) przy ograniczonym dostępie powietrza. Węgiel ten wykorzystuje się do wykonywania przede wszystkim takich prac graficznych, do których zrobienia nie potrzeba odwzorowywania wielu szczegółów. Dlatego tą techniką wykonywane są m.in. wielkoformatowe portrety oraz martwe natury.

Technika węgla pozwala na pracę swobodną ora płynną. Tworzenie prac w ten sposób jest bardzo specyficzne i nie wszystkim osobom przypada do gustu. Bardzo często technika węgla wykonywana jest także z wykorzystaniem kredy oraz pasteli. W trakcie pracy wykorzystywana jest bardzo często technika rozmazywania. Wtedy wykorzystywana jest np. gumka chlebowa, ale również miękka szmatka czy papierowy ręcznik. Wykorzystanie tych artykułów pozwala na usunięcie albo podkreślenie śladów zostawionych przez węgiel. Prace graficzne, które zostały wykonane węgiel utrwalane są za pomocą fiksatywy. Fiksatywa to utrwalacz stosowany w malarstwie do zabezpieczania prac malarskich oraz rysunkowych, które są narażone na rozmazywanie warstwy malarskiej ze względu na zastosowaną technikę, np. węgiel właśnie. Fiksatywa przyjmuje postać cieczy i składa się z żywicy naturalnej albo syntetycznej, która zostaje rozpuszczona w szybkoschnącym rozpuszczalniku ograniczonym.