Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/kei/public_html/079.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Węgielki w siszy

Węgiel do sziszy

Szisza to uwielbiana przez wielu koneserów fajka wodna. Aby dobrze się paliła i sprawiała wiele przyjemności, należy użyć do niej odpowiedniego rodzaju węgla. Wyróżniamy przede wszystkim dwa rodzaje węgli stosowanych w shishach. Z jednej strony to węgle samozapalne (np. Three Kings, Soex, Instant Lite itd.) oraz węgle naturalne (np. węgiel ze skorupy kokosa czy różnego rodzaju drzew).

Węgielki samozapalne powstają ze zmielonego węgla, który zostaje bardzo mocno sprasowany oraz formowany w krążki. Tego rodzaju węgielki są także wykorzystywane w kościele podczas rozpalania kadzidła. Zawierają materiał chemiczny, który przyśpiesza rozpalanie. Jak następuje jego odpalanie? Wystarczy przyłożyć ogień do krążka. W tym momencie odpala się na bardzo podobnej zasadzie jak lont w petardzie. W tym momencie powstaje niemiły zapach, który bierze się z wypalania substancji chemicznych. W chwili odpalania trzeba być bardzo ostrożnym. Słabej jakości produkty mogą bowiem mocno iskrzyć oraz wybuchać (co często jest przyczyną oparzeń). Po około minucie krążek jest rozpalony. W sprzedaży znajdziemy różne rodzaje krążków, które dobierane są na podstawie wielkości cybucha.

Węgle naturalne dostępne są w różnej postaci. Z jednej strony mogą to być kostki, ale też podłużne prostokąciki, bryłki czy pałeczki. Są często wybierane przez względu na to, że mają wiele zalet. Na pewno jedną z ważniejszych jest długość palenia, która w tym przypadku jest znacznie dłuższa niż w krążkach samozapalnych. Węgielki naturalne nie zawierają substancji chemicznych, które przyśpieszają rozpalanie. Z jednej strony to dobra wiadomość, ale z drugiej – może to oznaczać problemy z rozpalaniem. Właściwość węgla samozapalnego dotycząca łatwości rozpalania może przemawiać za wyborem właśnie tego rozwiązania. Z drugiej strony jednak w przypadku węgla naturalnego możemy mówić o długości palenia. Nie da się zatem jednoznacznie określić, które rozwiązanie jest lepsze. Wybór należy do każdego konesera sziszy osobno.