Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/kei/public_html/079.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Węgiel drzewny – właściwości

Właściwości węgla drzewnego

Węgiel drzewny to lekka substancja, posiadająca czarny kolor, wytwarzana z drewna w procesie tzw. suchej destylacji. Używany przez ludzi od dawien dawna, także w dzisiejszych czasach. Dlaczego? Węgiel drzewny charakteryzuje się bardzo małą gęstością, a jego wartość opałowa jest bardzo wysoka. Posiada bardzo duże zdolności adsorpcyjne, z racji niezwykle rozwiniętej powierzchni. Proces aktywacji węgla drzewnego ma miejsce za pomocą sprężonej pary. To sprawia, że powierzchnia jednego centymetra sześciennego węgla wynosi tysiąc metrów kwadratowych. To powiększenie powierzchni spowodowane jest przede wszystkim tym, że cząstki węgla drzewnego posiadają mnóstwo szczelin oraz otworów. Węgiel ten wykorzystywany jest między innymi w filtrach wodnych oraz gazowych ze względu na zdolność do pochłaniania płynów, gazów i nieprzyjemnych zapachów. Niegdyś najważniejszym sposobem na uzyskiwanie węgla drzewnego było jego „wypalanie” na stosach, które obsypywano ziemią. W chwili obecnej stosuje się stalowe retorty o pojemności wielu metrów sześciennych. Aby wyprodukować kilogram węgla drzewnego potrzebnych jest około pięciu kilogramów drewna.

Węgiel drzewny, w porównaniu do drewna opałowego, posiada wiele zalet. Przede wszystkim ma charakteryzuje się trzy razy większą kalorycznością przy tej samej masie. Nie pali się otwartym i dużym płomieniem, a bardziej żarzy się. W dużej mierze pozbawiony jest wody. Posiada niewielką ilość substancji smolistych. Nie dymi się i dzięki niemu możliwe jest uzyskanie bardzo dobrego wyniku cieplnego. Posiada także bardzo dobrze rozwiniętą strukturę powierzchni (porowatość). A to oznacza, że jego zdolności absorpcyjne są bardzo wysokie.

Jeżeli chodzi o lecznictwo, to w Europie stosowany jest właściwie tylko i wyłącznie węgiel drzewny, który wypalany jest z drewna lipowego. Aktywny węgiel drzewny, który dostępny jest w formie kapsułek albo tabletek wykorzystywany jest przede wszystkim w leczeniu biegunek oraz zatruć pokarmowych. Węgiel medyczny (leczniczy) stosowany jest także w przypadku niestrawności oraz wzdęć.